Ničivá voda v Praze zasáhla nejvíc Karlín a Holešovice

Příčinou záplav byly nadprůměrné srážky, které nejprve zasáhly hlavně jih Čech, a poté se vyskytovaly již na většině území České republiky. Povodně poškodily v Praze 169 domů, z toho 138 jich bylo v osmé městské části. Voda v Karlíně způsobila škody přes 7 miliard korun. Místní lidé se tehdy báli, že se tato městská část úplně vylidní. Povodeň jí ale paradoxně prospěla. „Karlín se po povodních proměnil v moderní rezidenční čtvrť, která je vyhledávána nejen pro bydlení, ale i podnikateli,“ uvedl starosta Jiří Janků (ODS).

Ihned po 500leté vodě začalo město budovat protipovodňové zábrany. Karlín teď chrání sypané hráze a mobilní stěny. V důsledku povodní v roce 2002 byl schválen také zákon o výjimečném stavu a zákon o integrovaném záchranném systému.

Velká voda značně poškodila také pražskou zoo, zejména její dolní část. Povodeň nepřežilo 14 savců a 135 ptáků. Utraceni museli být například lev a medvěd, utonula jedna gorila a dva hrošíci liberijští. Lachtan Gaston zemřel vysílením poté, co se po rozvodněné Vltavě a Labi dostal až do Německa. Pracovníci zahrady museli evakuovat celkem 1 010 zvířat.

další článek

Požár 28. srpna roku 2000 odvedl večer stovky diváků od televizorů k oknům i ven z domů, aby se dověděli o požáru na Vinohradech